Tel. +48 537-896-896  | 

BUSY POLSKA - NIEMCY - HOLANDIA - BELGIA - ANGLIA

SPEED BUS
http://speedbus.pl  !!!
 
JAKOŚĆ BEZ KOMPROMISÓW !!!!

Tel. +48 537-896-896  | 

SPEED BUS

BUSY POLSKA - NIEMCY - HOLANDIA - BELGIA - ANGLIA

Tel. +48 537-896-896  | 

SPEED BUS

BUSY POLSKA - NIEMCY - HOLANDIA - BELGIA - ANGLIA

Tel. +48 537-896-896  | 

SPEED BUS

BUSY POLSKA - NIEMCY - HOLANDIA - BELGIA - ANGLIA

  URLOP W POLSCE                        BUSY DO POLSKI W WYJĄTKOWEJ CENIE !!!
                                 POLSKA -ANGLIA
                                    
ZAPYTAJ O CENĘ BILETU !!! 

SPEED  BUS

BUSY POLSKA - NIEMCY - HOLANDIA - BELGIA - ANGLIA

                                     

 SPEED BUS      

                            PODRÓŻ BEZ STRESU

Kinetoza w dalekiej podróży

Kinetoza to choroba, która zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej jednak dotyka dzieci. Pojawia się ona praktycznie w każdym środku lokomocji oprócz samolotu (tutaj jej przypadki odnotowuje się naprawdę rzadko chociaż wyróżniamy także chorobę lokomocyjną powietrzną). Najczęściej objawia się ona w samochodach osobowych oraz w autobusach lub busach, rzadkiej w pociągach. Jak więc przygotować się do dalekiej podróży wiedząc, że mamy chorobę lokomocyjną? Istnieje parę podstawowych zasad na które powinniśmy zwrócić uwagę i do których powinniśmy się zastosować.

Jeżeli masz następujące objawy to oznacza to... chorobę lokomocyjną Do najbardziej typowych "pierwszych" objawów choroby lokomocyjnej zalicza się: - uczucie niewygodny, - brak chęci do jedzenia, - zmęczenie, - złe samopoczucie. W późniejszym czasie pojawiają się jeszcze dodatkowe objawy choroby lokomocyjnej do których zaliczamy: - suchość w ustach, - ślinotok, - zawroty głowy, - nadmierna potliwość, - nudności.

Z czego wynika choroba lokomocyjna

Wszystkie objawy dotyczące choroby lokomocyjnej wynikają ze sprzecznych sygnałów dostarczanych przez zmysły do naszego organizmu. Zmysł równowagi i wzroku przesyła nam błędne informacje co w efekcie prowadzi do zaburzeń. W czasie jazdy wzrok przesyła informację do mózgu o tym, że się przemieszczamy i następuje ruch jednak błędnik, będący narzędziem równowagi, nie odnotowuje zmiany położenia ciała. A to prowadzi do naszego złego samopoczucia. Uważa się, że kinetoza pojawia się najczęściej w momencie kiedy nasze ciało jest poddawane gwałtownym przyspieszeniom lub też hamowaniu na różnych płaszczyznach czyli przykładowo podczas jazdy kolejką górską czy też rejsu na statku kiedy fale kołyszą nas w niekontrolowany sposób.  

Jak przygotować się do dalekiej podróży

Istnieje kilka podstawowych zasad, których należałoby przestrzega w momencie kiedy przygotowujemy się do dalekiej podróży.
Należą do nich:
1. Czynności dotyczące żywienia
2. Czynności dotyczące umiejscowienia w pojeździe
3. Środki farmakologiczne
4. Inne rady  

I. Żywienie w czasie podróży i przed jej rozpoczęciem Choroba lokomocyjna ma to do siebie, że w trakcie trwania podróży tak naprawdę nie możemy wszystkiego jeść. Najlepiej skupić się tylko na lekkich posiłkach dzięki którym nasz żołądek nie będzie zbytnio obciążony. Można więc zjeść kanapkę z chudą wędliną lub też z jakimś białym sercem. Zaleca się także picie specjalnie przygotowanych naparów lub herbat z imbiru. Mają one działanie przeciwwymiotne stąd też często zalecane są także kobietom w ciąży. Jeżeli natomiast nie posiadamy takich napoi przy sobie zawsze istnieje możliwość zrobienia naparu z czarnej herbaty (koniecznie musi być gorzka) i dodania do niego 2-3 plasterków imbiru.

Komfort podróży do Anglii

W momencie kiedy zapomnieliśmy zabrać coś do picia dobrym rozwiązaniem są także cukierki imbirowe. Najistotniejsze jest jednak, aby w czasie podróży lub przed jej rozpoczęciem nie spożywać alkoholu, herbaty, kawy oraz słodkich i gazowanych napojów. Znacznie korzystniejsza dla nas będzie woda niegazowana (najlepiej zimna)  

Jeszcze kilka porad żywieniowych Planując długą podróż zawsze lepiej zaopatrzyć się w swoje jedzenie aniżeli korzystać z przydrożnych barów. Jeżeli jest już jednak taka konieczność to powinniśmy unikać wszystkiego co jest ciężkostrawne i powoduje zakażenia bakteryjne a więc np. surowe mięso, sałaki, pasztety, surowe jajka, desery z kremami i lody. W przypadku choroby lokomocyjnej ważne jest również unikanie wzdęć a tym samym nie powinniśmy jeść takich rzeczy jak wszystko co zostało usmażone na głębokim tłuszczu.  
Higiena osobista przed spożywaniem posiłków W czasie dalekiej podróży powinniśmy szczególnie dbać o higienę naszych dłoni przed rozpoczęciem posiłku. Należy dłonie umyć wodą z mydłem lub też skorzystać z chusteczek nawilżających jeżeli nie mamy możliwości umycia rąk.  

Systematyczne nawadnianie naszego organizmu Jedną z głównych zasad dotyczących osób, które mają problemy z chorobą lokomocyjną jest oczywiście nawadnianie ich organizmu. Oznacza to w praktyce, że osoby te powinny często ale mało pić. Najlepiej, aby były to produkty niegazowane. Nie powinny być również słodkie. Najlepiej więc sprawdza się zwykła woda niegazowana, którą można pić małymi łyczkami. Ważne jest częste picie małymi łyczkami nawet jeżeli nie odczuwamy pragnienia.  

II. Zajęcie odpowiedniego miejsca w trakcie jazdy Osoby posiadające problem z chorobą lokomocyjną nie mogą zajmować wszystkich miejsc w autobusach czy też busach. Dla nich ważne jest miejscem w którym siedzą. Powinny one bowiem siadać zawsze przodem do kierunku jazdy oraz wybierać miejsca jak najdalej od osi kół (w przypadku autobusu najlepiej jeżeli będzie to jego środkowa część). Dodatkowo okazuje się, że osoby takie powinny patrzeć tylko w jeden punkt na horyzoncie. Taki stabilny punkt w krajobrazie powoduje brak dolegliwości chorobowych zaś w przypadku obserwowania wszystkich mijanych drzew czy też innych obiektów dolegliwości mogą się znacznie wzmóc.
Zajmując najodpowiedniejsze dla siebie miejsce dobrze jest wybrać takie w którym mamy możliwość wybrać pozycję półleżącą. Można więc opuścić nieco oparcie fotela mając jednak przy tym zawsze stabilne podparcie głowy. W miarę możliwości zawsze warto mieć dostęp do świeżego powietrza, które pozytywnie wpływa na stan osób z dolegliwościami lokomocyjnymi. Dla pewności zawsze warto mieć ze sobą woreczki foliowe. Przydadzą się nam z pewnością w czasie nagłego wystąpienia nudności.   

III. Środki farmakologiczne dostępne w aptekach bez recepty W przypadku wzmożonych objawów choroby lokomocyjnej, kiedy inne sposoby zawodzą zawsze istnieje możliwość sięgnięcia po środki farmakologiczne. Na dzień dzisiejszy na rynku jest bardzo duży wybór środków, które możemy stosować.

Należą do nich:
a) tabletki - obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju tabletki. Należy je zażyć kilka godzin przed planowaną podróżą. Tabletki mają optymalny kształt przez co z łatwością możemy je przyjmować. Ich cena kształtuje się w granicy 5-10 złotych w zależności od wybranego przez nas producenta;
b) opaski akupresurowe na nadgarstek - działanie tego typu opasek oparte jest na akupresurze zaś ich stosowanie jest bezpieczne nawet dla dzieci. AviO Opaski nie powodują żadnych skutków ubocznych w postaci senności, ospałości czy też suchości w gardle. Jedynym minusem tego typu środka jest jego cena, która kształtuje się około 100-110 złotych za 12 sztuk opasek;
c) gumy do żucia - ten typ środka farmakologicznego mogą stosować dzieci powyżej 12 roku życia oraz osoby dorosłe. Każda pastylka zawiera 20mg dimenhydraminy oraz substancje pomocnicze. Cena jednego opakowania zawierającego 20 pastylek kształtuje się w okolicach 13 - 20 złotych;
d) krople - stosowane są najczęściej w przypadku dzieci. Podawane są doustnie;
e) kłącze imbiru - jednym z najbardziej naturalnych sposobów znanych od lat jest stosowanie kłącza imbiru w herbatkach lub innych napojach. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zwalczenie nudności w trakcie jazdy;
f) pastylki do ssania - w przypadku dzieci często stosowane są również pastylki do ssania o miłym słodki smaku. W składzie pastylek najczęściej możemy znaleźć imbir, który nadaje im odpowiednie działanie. Cena pastylek to około 10 złotych za opakowanie'
g) syropy dla dzieci - dzieciom najczęściej podaje się syropy różnego typu, które mają przyjemny smak a do tego ich działanie ocenia się jako najszybsze. Cena takiego produktu również nie jest wygórowana zaś dziecko chętnie je przyjmuje.

IV. Przygotowanie do podróży krótkiej i długiej W przypadku osób cierpiących na chorobę lokomocyjną bardzo ważne jest samo przygotowanie się do podróży. Należy przed rozpoczęciem dalekiej drogi dobrze się wyspać i wypocząć. Istotne wydaje się także spożycie lekkiego posiłku, który nie wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie. Warto także poćwiczyć techniki dzięki którym niwelowane są najgorsze objawy choroby lokomocyjnej tj. wystąpienie mdłości. W takim przypadku należy zamknąć oczy i głęboko oddychać najlepiej odsuwając przy tym szybę i wdychając świeże powietrze.  
Choroba lokomocyjna u mniejszych i większych dzieci Najgorszym przypadkiem, jeżeli chodzi o chorobę lokomocyjną, są niestety dzieci. Nie radzą sobie bowiem z podstawowymi objawami. Warto jednak przypilnować, aby dziecko nie wykonywało następujących czynności podczas podroży pojazdem: - nie grało w gry komputerowe, - nie czytało niczego, - ani wyglądać przez boczne i tylne szyby pojazdu którym się porusza. W przypadku dzieci warto stosować także wszystkie wyżej wymienione zasady tyczące się osób dorosłych. Mamy możliwość podawania środków farmakologicznych jednak należy pamiętać, że powinny one być ostatecznością.  
Domowy sposób na walkę z nudnościami Jeżeli idzie o dzieci to istnieje jeden domowy sposób, który świetnie się sprawdza w przypadku jednostek, które nie mają silnych objawów choroby lokomocyjnej. Chodzi mianowicie o przyklejenie dwóch skrzyżowanych plastrów na pępku dziecka. Przy tym nikt nie wie tak naprawdę na jakiej zasadzie działa ta metoda ale faktycznie sprawdza się u osób, które nie mają wzmożonych objawów choroby lokomocyjnej.  

Podsumowanie

Reasumując należy stwierdzić, że istnieje wiele możliwości niwelowania choroby lokomocyjnej wśród osób, które na nią cierpią. Należy się jednak bezwzględnie stosować do wszystkich opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób nasza podróż przebiegnie w miarę bezboleśnie nie tylko dla nas ale również dla naszych współpasażerów i oczywiście kierowcy. Dla kierowcy bowiem bardzo uciążliwe jest zatrzymywanie się co kilka godzin, ponieważ jakaś osoba ma chorobę lokomocyjną. Należy stawić jej czoła a nie całe życie unikać. Stawiając jej czoła człowiek może się przekonać o tym, że tak naprawdę diabeł nie jest taki straszny jak go malują a to z pewnością jest bardzo ważne dla wszystkich tych osób, które od lat cierpią na chorobę lokomocyjną. Nie da się jej całkowicie wyleczyć ale zawsze należy pamiętać, że jej objawy można znacznie zniwelować.